Mysłowice to miasto z granicą rzeczną ...

Miasto Mysłowice , to miasto w dawnym okresie powiązane ściśle z transportem rzecznym.
Również rzeka Przemsza była tym samym granicą. Pierwszy większy most jaki widać poniżej był głownie przejściem dla pieszych.Znajdował się w innym miejscu niż obecny. Był konstrukcji drewnianej. Jednak konstrukcja samego mostu była zbudowana dla dużej nośności i rwącej rzeki. Konstrukcję te pokazuje zdjęcie poniżej z 1927 roku z widokiem na Modrzejów...


Usytuowanie kolejnych mostów również się zmieniało. W skali map nie było one szczególnie duże ale dla komunikacji miasta znaczące.
Kolejny most widoczny poniżej był już konstrukcji stalowo-betonowej. Obciążenia na nim z biegiem lat powodowały jego na podmokłym terenie "siadanie" co skutkowało uskokiem.
Nadlewanie pękającej już konstrukcji nie miało najmniejszego sensu gdzie rozwój gospodarki i transportu w mieście powodował natężenia zwiększenie ruchu samochodowego.Kształt obecnego mostu był wymuszeniem obecności starego który był cały czas eksploatowany podczas budowy nowego. Modrzejów jak i Mysłowice nie miały możliwości zmiany wlotów do miast i dlatego powstał most który jest łukiem łączącym się z obecnymi jak i poprzednimi wlotami do obu miast. Stary most został zburzony. Nie wiele śladów po nim pozostało.

Obecny most ...

                                              

                                              

Most ten 11.Listopada 2006 roku został nazwany mostem Niepodległości. Pod jednym z filarów zamocowano tablicę z tym opisem.